orkide nasıl çiçek açar? 6 önemli ip ucu

Orkideler yeterli ışık ve nemli ortam sağlandığında diğer bitkiler gibi saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilen bitkilerdir. Orkideler rengarenk renkleriyle harika görüntülere sahiptirler.

Orkidelerin büyümesi ve çiçek açmasıyla geçen bir düzine yıl boyunca çok şey öğrendim. orkide nasıl çiçek açar sorusunu sizin için yanıtladım.  Bu yazıda, orkidelerin çiçek açmasına yardımcı olacak 5 ipucunu sizinle paylaşmak istiyorum

1 Yeterli Işık = Çiçekli Orkide

Doğanın ışık döngüsünü takip etmek, bir orkidenin yeniden çiçek açması için önemlidir. Orkide bir pencereye, özellikle de doğu penceresine yerleştirilmişse, herhangi bir ayarlama yapma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz; bunu doğa ana halleder.

Işık Süresi – Orkidelerim ne kadar süreyle ışık alır?

Işıklar altında orkide yetiştiriyorsanız, güneşin döngüsünü taklit etmeyi deneyin. Yaz aylarında ışıkları daha uzun, kışı daha kısa bırakın.

Orkidenizin yeterince ışık alıp almadığını anlamanın bir yolu, yaprak renginin rehberiniz olmasına izin vermektir . Yaprak rengi, yeterli ışığın en iyi göstergesidir. Koyu yeşil yapraklar yeterli ışık olmadığı anlamına gelir. Orta ila açık yeşil yapraklar yeterli ışığa işaret eder.

Işık yoğunluğunu belirlemek, telefonunuza ışığı ölçen bir uygulama indirmek kadar kolaydır. Ardından, ışığı ölçmek için uygulamayı kullanın. Sonra, orkidenizin yeterli ışıktan yoksun olduğunu fark ederseniz, birkaç ayar yapmaya istekli olun.

Işığın nasıl ekleneceği veya çıkarılacağına dair birkaç öneri.

Orkideyi az ya da çok ışıkla evinizin farklı bir odasına taşıyın.

Işık çok güçlüyse pencereye şeffaf bir perde ekleyin.

Daha fazla ışık eklemek için doğal ışığı yapay LED veya floresan ışıkla destekleyin

2 Yeniden Açan Orkidelerin Anahtarı Doğru Sıcaklıktır

Sıcaklık , yeniden çiçek açan orkideler için önemli, ancak çoğu zaman hafife alınan bir husustur. Orkidelerin çoğu sıcaklık dalgalanmalarına tepki verir .

Örneğin, bir Phalaenopsis çiçek açmayı bitirdiğinde, yaklaşık üç-dört hafta boyunca yeniden çiçeklenmeyi tetiklemek için serin bir yere (yaklaşık 60 ° F / 15,5 ° C) koyun. Bunu başarmanın kolay bir yolu, eğer dışarısı çok soğuk değilse, yatmadan önce bir pencereyi kırmak ve sabah tekrar kapatmaktır. Bu , geceleri sıcaklıkların düştüğü doğal yağmur ormanı ortamını taklit eder .

3 Çiçek Başaklarını Kesmek Orkideleri Tekrar Çiçek Açmaya Hazırlar

Phragmipedium ve Phalaenopsis orkideleri hariç, çoğu orkide her çiçek sapından yalnızca bir kez çiçek açar. Phragmipedium aynı sapta birkaç ay çiçek açabilir. Phalaenopsis çiçek sapları büyümeye ve çiçek üretmeye devam edebilir.

Phragmipedium orkide söz konusu olduğunda, çiçek sapı tomurcuk üretmeyi bırakana kadar çiçek sapını tek başına bırakmak en iyisidir.

Tomurcuklar büyümeye başladığında, tüm çiçekler açılıncaya kadar gübreye tutun. Gübrelemeyi beklemek, orkide bitkisinin en kırılgan kısmı oldukları için tomurcukların korunmasına yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde, orkide hareketsizse veya dinleniyorsa, yani bitki çiçek açmıyorsa, yeni yapraklar veya kökler çıkıyorsa, döllenmeyi bekleyin. Orkide için dinlenme süresi tamamen normaldir. Yeni büyüme gözlenene kadar bekleyin, ardından tekrar gübrelemeye başlayın.

4 Orkide Yeniden Çiçek Açmak İçin Bir Araç Olarak Su

Sadece çiçek açmayan bir orkide değil, aynı zamanda nihai ölümüyle sonuçlanabileceği için aşırı sulamadan kaçınmak çok önemlidir. Bir orkide uykuda olduğunda, sağduyulu davranın, orkidenin de tamamen kurumasına izin vermeyin. Az miktarda su.

Orkidelerinizi nasıl sulayacağınız hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın .

 5 Nem Eksikliğinin Orkide Çiçeklenmesini Engellemesine İzin Vermeyin

Orkideler, yapraklarındaki stoma adı verilen küçük açıklıklardan oksijen ve su salgılar. Orkideler stomalar aracılığıyla karbondioksit ve suyu emer. Bu sürece terleme denir – bunu bitki solunumu olarak hayal edin. Yeterli su buharı, nem yoksa, havada orkide stoma kapanır. Bu nefesini tutan bir orkideye benzer.

Yaprak rengi, yeterli ışığın en iyi göstergesidir. Koyu yeşil yapraklar yeterli ışık olmadığı anlamına gelir. Orta ila açık yeşil yapraklar yeterli ışığa işaret eder.
Orkideyi az ya da çok ışıkla evinizin farklı bir odasına taşıyın.Işık çok güçlüyse pencereye şeffaf bir perde ekleyin.Daha fazla ışık eklemek için doğal ışığı yapay LED veya floresan ışıkla destekleyin
Sadece çiçek açmayan bir orkide değil, aynı zamanda nihai ölümüyle sonuçlanabileceği için aşırı sulamadan kaçınmak çok önemlidir. Bir orkide uykuda olduğunda, sağduyulu davranın, orkidenin de tamamen kurumasına izin vermeyin. Az miktarda su verin.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.