Mükemmel Phalaenopsis orkide ne anlama gelmektedir?

Phalaenopsis orkide veya ‘Güve Orkide’, üretim kolaylığı ve yıl boyunca çiçek açan bitkilerin mevcudiyeti nedeniyle en yaygın orkidedir. Phals evde kolayca yetiştirilir ve çok uzun süre çiçek açmaz. Olgun bir phal, iyi boyutlu çiçeklerle yüklü zarif salkımlarla yılın çoğunda çiçek açacaktır. Saf beyazlardan alışılmadık benekli alacalılara kadar, Phalaenopsis kesinlikle memnun olacaktır. Diğer birçok orkidenin aksine, Phalaenopsis her an saksı değişimi yapılabilir, ancak genellikle çiçek açmadığında bunu yapmak en iyisidir.

Phalaenopsis Orkide Çiçeği; kendine güven ve asilliği simgeler.

Phalaenopsis orkidelerinin kültürü, pencere pervazı ışığı ve tutarlı nem içerir. Güve orkide, ev bitkileri kadar iyidir ve orta derecede parlak bir pencere kenarında büyüyecek ve çiçek açacaktır. Her yıl bir Phalaenopsis bir veya iki yeni yaprak çıkarır. Büyüme aşaması tamamlandıktan sonra, genellikle sonbaharda, üstten ikinci veya üçüncü yaprağın altındaki gövdeden bir çiçek çivisi çıkacaktır. Bazen, sürekli olarak sıcak bir evde yetişen bir Phalaenopsis’e, çiçek açması için birkaç gece daha düşük sıcaklıklar (60’lar) yaşamasına izin vererek düştüğünü farketmesi için yardım etmemiz gerekir. Phalaenopsis orkideleri kışın sonlarında ilkbaharda çiçek açar.

Sulama, haftada iki defa olmalıdır. Temiz, oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsündeki su, orkide için uygundur.

Haziran sonu ve Temmuz aylarında koleksiyonumuzdaki Phalaenopsis orkideleri nihayet çiçeklerini yitirecek, bazıları bir süre daha çiçek açacak. Orkideleri saksı değişimi için ideal zaman, çiçeklerin bittiği zamandır ve Phalaenopsis bir istisna değildir. Orkide çiçek açmayı bitirdiğinde, yeni çiçek sivri uçlarına hazırlık için yeni kökler ve yapraklar yetiştirmeye odaklanacaktı.

Tek kandili çiçekçilerde yüksek fiyata satılan Cattleya’lar ve dal orkide diye tabir edilen  Phalaenopsis’ler çiçekçi dükkânlarının vitrinlerini yüksek fiyatlara süslerdi.

İyi sulama uygulamaları oluşturmak, yeni bir orkide sahibi için ilk başta biraz zor olabilir. Her büyüyen ortam benzersizdir, Florida’daki bir güneş sundurması, New York’taki bir pencere pervazından farklı sulama gerektirir. Phalaenopsis genellikle nemli kalmayı sever, ancak ıslak değil ve her zaman iyi drenajı olan bir tencerede tutulmalıdır. Bizim Phalaenopsis Orkide Başlangıç Seti mutlu sağlıklı orkide yetiştirmek için temel sağlar.

Phalaenopsis orkide tıpkı diğer orkideler gibi suyu çok sever. Nemli ortamları sever.. Nem oranı %40-70 arasında olması gerekir.

Phalaenopsis orkide

Phalaenopsis orkide bakımı

Phalaenopsis orkide bakımı için temel bakım gereksinimleri şunlardır:

  • Büyümek için orta derecede parlak bir pencere veya benzeri bir yer.
  • Kurumaya başladığında sulama, genellikle her 7 ila 10 günde bir.
  • Orkideler için yapılmış bir gübre ile gübreleme .
  • Taze orkide karışımı ile çiçeklenme bittiğinde saksı değişimi

Çiçeklerini kaybeden Phalaenopsis orkide

Bahar yaza dönerken Phalaenopsis çiçeklerinin (genellikle ani) düşmesinden dehşete kapılmayın. Bu, Phalaenopsis’in çiçeklerini bırakmasını ve büyüme mevsimine başlamasını beklediğimiz yılın zamanıdır. Kışın veya ilkbaharda erken sonbaharın soğumasını ve çiçek açtığını fark ettiklerinde tekrar yükselmelerini bekliyoruz.

Phalaenopsis orkideleri yılın büyük bir kısmında çiçek açtıklarından, çiçek açmayı bitirdikten hemen sonra onları saksı değiştirme fırsatını değerlendirmek en iyisidir. Phalaenopsis, özellikle genç olanlar, tipik olarak saksı değişimi konusunda gelişir.

Yeniden doğacak güçlü bir orkide yetiştirmek, güçlü bir kök sistemi geliştirmeyi gerektirir. Bir orkidenin yaprakları güzel görünebilir, ancak sağlam bir kök sistemine sahip değilse, kolayca yeniden patlamaz ve gelişmez. Phalaenopsis epifitler (hava bitkileri) olduklarından, saksıda olmaktansa ormanda bir ağaca tutunmayı tercih ederler. Saksıya alındığında orkide köklerinin nefes alabilmesi çok önemlidir.

Bu, en kaliteli orkide karışımının seçimini son derece önemlidir. Hırdavatçılarda satılan genel orkide karışımlarına aldanmayın. Orkide karışımları söz konusu olduğunda, kalite ve tazelik gerçekten önemlidir. Mağaza markalarına kıyasla en kaliteli malzemelerden taze bir karışımın yarattığı farkı bir kez gördükten sonra, bu düşük kaliteli karışımlara bir daha geri dönmek istemeyeceksiniz.

Birçok Phalaenopsis, Sphagnum yosununda saksı olarak satılır ve çoğu zaman yosun, bitkilerin satış için taşınırken nemi tutmasına yardımcı olmak için köklerin etrafına çok sıkı bir şekilde paketlenir. Ancak evimize girdikten sonra, sıkıca paketlenmiş yosun genellikle çok fazla nem tutar. Orkidenin kurutmadığını görmek, orkidelerin hemen yanındaki büyük kutu dükkanlarında satılan bir karışım haline getirmektir. Ne yazık ki, bu karışımlar genellikle köknar kabuğu ve turba yosunundan yapılır.

Phalaenopsis, sfagnum için kullanıldıklarında, ek strese neden olan köknar kabuğu karışımına geçmekten hoşlanmaz. Sorun, bir orkidenin yosun içinde saklanması değil, sorun orkidenin yeni büyüme koşulları için yosunun ne kadar sıkı paketlenmiş olmasıdır. Şeffaf renkli saksı, dünyanın çoğu için tercih edilen saksı ortamıdır ‘ En iyi orkide üreticileri ve hobiler için de mükemmel bir seçimdir.

Bununla birlikte, Phalaenopsis orkideleri, evlerimizin ve ofislerimizin popüler bitkilerindendir. Ancak bazen bu güzel bitkiler yapraklarını kaybedebilirler ve bunun nedeni birçok faktöre bağlı olabilir. Why Are My Orchid Leaves Turning Yellow? (Neden Orkide Yapraklarım Sararıyor?) sorusu, bu sorunla karşılaşan insanların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Sararan yapraklar, aslında bitkinin su veya besin eksikliği yaşadığına işaret edebilir. Ayrıca, kök çürümesi, aşırı güneş ışığına maruz kalma ve haşere saldırısı da sararan yapraklara sebep olabilir.

Phalaenopsis orkide

Phalaenopsis orkide bakımı

Phalaenopsis’te Sivri Uçların Kesilmesi

Orkideler çiçek açarkeOrkidenizin sık sık çiçek sivri uçlarını kesmemiz istenir. Çoğu orkide cinsi için çiçek başağı, çiçek açtıktan sonra kesilmelidir. Başak kahverengiye döndüğünde bu genellikle bitki tarafından gösterilir. Phalaenopsis için ne yapılacağını bilmek ve meseleleri daha kafa karıştırıcı hale getirmek biraz zor olabilir, bu konuda farklı düşünce okulları vardır.

Çoğu Phalaenopsis’te çiçek başak, bitki başakta çiçek vermeyi tamamladıktan sonra kahverengiye döner. Bununla birlikte, tamamen kahverengiye dönmeyebilir. Bir düşünce okulu, gövdedeki bir düğümün üzerindeki sivri uçları kesmeyi ve bitkinin mevcut sivri uçtan bir dal olarak yeniden doğmasına izin vermeyi söylüyor. Diğer düşünce ekolü, çiçekler düştüğünde çiçeğin tepesinde daima çiçeğin dikenini kesmeyi söyler. Çiçekler bitkiden enerji alır, böylece sivri uçları tamamen kesmek, bitkinin gelecekte daha da muhteşem bir çiçek açması için enerjisini toplamasına izin verir. Çivinin dallanmasına izin vermek, daha erken çiçek açmaya neden olur, ancak bitkiden enerji alır ve genellikle daha küçük çiçekler açar. Koleksiyonumuzda orta yolu ele alıyoruz. Büyük kök sistemli büyük bikiler için, bazen bitkinin mevcut bir sivri uçtan ayrılmasına izin vereceğiz.

 

Phals evde kolayca yetiştirilir ve çok uzun süre çiçek açmaz. Olgun bir phal, iyi boyutlu çiçeklerle yüklü zarif salkımlarla yılın çoğunda çiçek açacaktır.
Sulama, haftada iki defa olmalıdır. Temiz, oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsündeki su, orkide için uygundur.
Büyümek için orta derecede parlak bir pencere veya benzeri bir yer.Taze orkide karışımı ile çiçeklenme bittiğinde saksı değişimi ve Orkideler için yapılmış bir gübre ile gübreleme gerekir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.