Orkide türleri hakkında detaylı bilgiler

Orkide, 700’den fazla cins ve yaklaşık 28.000 ayrı tür içeren çeşitli bitki ailesidir ( Orchidaceae ). Orkide türleri çok fazladır. Tüm bitki ailelerinin en büyüklerinden biridir ve üyeleri, yukarı bakan yaprakları olan çiçeklerin karakteristik iki taraflı simetrisiyle tanımlanır. Çalışmanın tüm bölgelerinde çok sayıda yerli orkide olsa da, genellikle ev bahçıvanları tarafından yetiştirilenler, ev bitkileri olarak tutulan tropikal orkideler olma eğilimindedir. Birçok orkide türü epifitik bitkilerdir—Diğer bitkilerin yüzeyinde büyürler ve havadan nem ve besinleri emerler. Saksı orkideleri genellikle uygun aylarda dışarıya taşınır ve çoğu, onları iç mekana geri getirme zamanına kadar parlak gölgede gelişir. Genellikle ev bitkileri olarak kullanılan iki düzine kadar orkide türü ve bu gruplar içinde düzinelerce tür ve yüzlerce çeşit vardır.

 En çok yetiştirilen türleri; cymbidium (simbidyum), paphiopedilum, phalaenopsis, miltonia, dendrobium, cattleya, odontoglossum ve vandadır.

Phalaenopsis Orkide ve orkide türleri

Orkide türleri

Orkide türleri neler

Genellikle güve orkideleri olarak bilinen Phalaenopsis cinsindeki türler, beceriksiz saksı bitkileri yetiştirme çabalarına tolerans gösterdikleri ve yıl boyunca açıp kapadıkları için yeni başlayanlar için ideal orkidelerdir . Bu orkideler dağınık aydınlatma koşullarını tercih eder, ancak bunun dışında yetiştirmeleri çok kolaydır. Cins içinde yaklaşık 75 tanınmış tür ve kolayca bulunabilen düzinelerce çeşit vardır.

Narin ve zarif görüntülerinin altında güçlü bir yapı olduğunu biliyor muydunuz? Orkide çiçeğinin bakımı oldukça basittir. Fakat konum, sulama oranı, saksı değişimi gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir. Bunu başardığınızda rutin ve kısa süren bakım sonrası çiçeğinizin ne kadar güçlü olduğunu kolayca fark edeceksinizdir. Ki bu nedenle orkideler ” flowers that represent strength” gibi konularda yer alır. Çünkü gücü temsil eden çiçeklerden biridir.

Güzel renkleri ve zarif görüntüsüyle Phalaenopsis, klasik orkide tülerinden farklı bir güzellik sunuyor.

Brassavola Orkide

Brassavola orkideleri, dar yaprakları olan beyaz veya yeşilimsi çiçeklere sahiptir ve özellikle parfümün serbest bırakıldığı akşamları son derece güzel kokuludur. Beyaz renk, tozlaşma için güvelere bağlı olan birçok çiçeğin göstergesidir. Brassavola cinsi içinde en az 20 tür vardır ve bunlardan B. nodosa , özellikle yeni başlayanlar için yetiştirmesi en kolay olanlardan biridir.

Katasetum Orkide

Catasetum cinsi içindeki çok sayıda tür, sıra dışı mumsu çiçekleriyle bilinir. Senin Eğer Catasetum orkide yaprakları sarı başlar ve düşüyorlar, umutsuzluk yoktur; bu yaprak döken orkide, kış uykusu sırasında yapraklarını doğal olarak kaybeder. Catasetum türleri arasında görünüşte çok farklılıklar vardır , ancak hepsinin ortak bir özelliği, birbirine çok az benzerlik gösteren erkek veya dişi çiçek üretme özelliğidir. Erkek çiçekler, poleni ziyaret eden arılara zorla fırlatan anatomik bir tetikleyiciye sahiptir.

Cattleya Orkide

Cattleya orkideleri geniş çapta melezleştirilerek çok çeşitli renk ve formlara yol açtı. Birçok Cattleya orkidesinin çekici çilleri, çizgileri veya diğer iki renkli özellikleri vardır. Bazı çeşitler oldukça hoş kokuludur ve en popüler korsaj orkideleridir.

Cycnoches Orkide

Cattleya orkidesinin bu akrabası , kuğu orkide olarak da bilinir, çünkü erkek çiçeklerin zarif çiçeklenme bir kuğu boynunu andırır. Uzun ömürlü bir gövdede 30 kadar baharatlı kokulu çiçek büyüyebilir. Cins içinde kabul edilen yaklaşık 40 tür vardır. Çiçeklenme tamamlandıktan sonra bu bitkilere kuru bir süre tanınmalıdır.

Orkide denildiği zaman herkesin aklına beyaz çiçekleri (Phalaenopsis) olan türü gelmektedir.

Cymbidium Orkide

Genellikle tekne orkideleri olarak bilinen Cymbidium orkideleri, bazı orkide çeşitlerine kıyasla küçük çiçeklere sahip olabilir, ancak çoklu çiçek sivri uçları tatmin edici bir görüntü sağlar. Yeni başlayanlar için iyi seçenekler arasında, hepsi Amerikan Orkide Topluluğunun Yüksek Övgüye Değer Sertifikasına sahip olan limon yeşili ‘Chica’, sarı ve kırmızı ‘Showoff’ veya parlak pembe ‘Frae’ sayılabilir.

orkide türü

orkide kaç türdür

Dendrobium Orkide türleri

Dendrobium orkidelerinin en yoğun çiçeklenmeleri genellikle bekletme gerektirir. Bu büyük orkide cinsine 1000’den fazla tür dahil olan Dendrobium orkideleri , kolay sınıflandırmaya meydan okuyor. Ticarette bulacağınız en yaygın çeşitler beyaz, sarı veya lavanta çiçekleridir.

Encyclia Orkide

Cockleshell orkideleri olarak da adlandırılan Encyclia orkideleri, vahşi doğanın epifitik büyüme koşullarını simüle etmek için bir orkide yuvasına ekildiklerinde gelişirler . Bazı bahçıvanlar, bu orkidenin sarkan yaprakları ve çanak yaprakları nedeniyle bir ahtapot gibi göründüğünü söylüyor. Kokulu olmasa da, birkaç ay art arda çiçek açabilir.

Epidendrum Orkide

Epidendrum cinsi 1000’den saf türler ve çok daha fazla melez içeren büyüktür. Çiçekler küçüktür ve bitkilerin çiçek açıp gelişmek için çok parlak ışığa ihtiyacı vardır. Yetiştiricileri Epidendrum bu bitkiler içeride büyüyen zaman orkide genellikle tamamlayıcı Yetiştirme ışığa ihtiyacımız var.

Ludisia Orkide

Büyüyen Ludisia yaygın mücevher orkide olarak bilinen orkide, bitkiler veya çiçek dışına çekici göründüğünü de ödüllendirici. Bitkiler, sonbahar ve kış aylarında birçok küçük beyaz çiçek sapını taşır ve kadifemsi koyu yeşil yaprakları da aynı derecede çekicidir. Bu, sadece bir tür içeren nadir bir orkide cinsidir ve yetiştirilmesi oldukça kolaydır.

En çok yetiştirilen türleri; cymbidium (simbidyum), paphiopedilum, phalaenopsis, miltonia, dendrobium, cattleya, odontoglossum ve vandadır.
Orkide, 700'den fazla cins ve yaklaşık 28.000 ayrı tür içeren çeşitli bitki ailesidir ( Orchidaceae ).
Genellikle güve orkideleri olarak bilinen Phalaenopsis cinsindeki türler, beceriksiz saksı bitkileri yetiştirme çabalarına tolerans gösterdikleri ve yıl boyunca açıp kapadıkları için yeni başlayanlar için ideal orkidelerdir .

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.