Orkide toprağı nasıl değiştirilir? orkide bakımında detaylar

Orkide toprağı nasıl değiştirilir ? Orkide toprağı değiştirmek için saksının dibine biraz toprak dökün ve üzerine pamuk ya da sünger parçası ekleyin (nemli kalması için) daha sonra orkideyi içerisine yerleştirin ve aksıda ki cm boşluk kalana kadar toprak ekleyin . İşlem bitince sulamayı unutmayın.

Orkideler için doğru saksı karışımı, orkidenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak bol miktarda drenaj, hava dolaşımı veya nem sağlar . Orkide karışımları, her birinin artıları ve eksileri olan çeşitli saksı malzemelerinden oluşur. Aşağıdaki tariflerden kendi harmanınızı karıştırabilir veya hazır orkide karışımları satın alabilirsiniz.

Orkidenin toprağı diğer bitki topraklarından ayrıdır ve ağaç kabuklarına benzemektedir. Orkide toprağını ayrıca satın almanız gerekmektedir.

Orkide toprağı nasıl olmalıdır?

Saksı malzemesi söyleyerek sadece süslü bir yol değildir kir. Saksı malzemeleri çakıl, kurutulmuş bitki lifleri, ağaç kabuğu ve daha fazlasını içerebilir. Orkide karışımlarında saksı toprağı bulamazsınız çünkü çoğu orkide, toprağın sağlayabileceğinden daha fazla hava boşluğuna ihtiyaç duyan köklere sahiptir. Orkideler ayrıca hızla boşalan ve aynı zamanda nemi tutan saksı malzemesine ihtiyaç duyar. Orkideler saksı değişimi arasında genellikle en az bir yıl ve birçok kez daha uzun sürdükleri için, ayrışması yavaş olan malzemelere de ihtiyaç duyarlar.

Her orkide veya orkide yetiştiricisi için tek bir saksı malzemesi en iyi sonucu vermez.

Bununla beraber orkide çiçeğinin saksı değişimini yaparken toprak ve torf kullanmamalısınız. Kaliteli bir çiçek toprağı kullanmaya dikkat edin.

kendi orkide toprağı karışımınızı yapın

Orkide toprağı nasıl değiştirilir

Orkide toprağı nasıl değiştirilir

Çoğu orkideye uyan iki temel karışım için tarifler aşağıdadır. Büyüyen karışımlar, orkide köklerinin boyutuna ve su tutma gereksinimlerine bağlı olan karışımın dokusuna veya parçacık boyutuna dayanır.

Orkide yetiştirmeye yeni başlayan bahçıvanlar, sağlıklı orkidelerin düzenli saksı topraklarında yetişmediğini çok geçmeden fark eder . Çok yoğundur, yeterince akmaz ve çoğu orkide aslında havada büyür – ortam sadece köklere tutunacak bir şey vermek için oradadır. Bunun ötesinde, orkide saksı malzemelerinde bulunan çeşitli seçenekler kafa karıştırıcı olabilir.

Birçok orkide çeşidi tek bileşenli bir ortamda büyüyebilir ve bazı çeşitler yalnızca belirli malzemeleri tercih eder. Kendi özel orkide karışımınızı hazırlayabilirsiniz, ancak önce kendi bitkinizin ihtiyaçlarına aşina olmanız gerekir. Ayrıca, içerdiği ortama bağlı olarak çeşitli faydalar sunan birçok yüksek kaliteli orkide yetiştirme karışımı vardır.

Tüm bu seçeneklerle birlikte, maliyet, kullanılabilirlik ve görünüm, seçiminizi daraltmanıza yardımcı olabilir. Karar vermenize yardımcı olmak için, her bir malzeme türünün özelliklerini öğrenmek iyidir.

Rendelenmiş Kabuk

Köknar, sedir ve selvi gibi ağaçların rendelenmiş kabuğu. Orkide saksılarında, özellikle yeni başlayanlar için çiçekçide ve fidanlıklarda satılanlar arasında en yaygın kullanılan malzemeler arasındadır.

Kabuk, orkide karışımınızı bozarken asitleştirecektir. Doğal görünümü ve hoş kokusuyla da tercih edilmektedir. Yine de, kabuk ortamında büyüyen orkidelerin yılda bir kez saksı değiştirilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Tuğla Parçaları ve Parke Taşı

Tuğla parçaları, ağır orkide saksılarına ağırlık ve denge katar. Ancak, çok ağır olabileceği için daha küçük boyutlu parçalar bulmak isteyeceksiniz. Bu malzeme biraz su tutucudur ve orkidelerinizin nemini artırır. Parke taşları ayrıca bir orkide saksısının alt yarısında bir çapa görevi görür. Küçük, düzensiz kayalar ağırdır, bu da dendrobiumlar gibi çok ağır orkidelerin dik durmasına yardımcı olur. Parke taşı suyu tutmaz, bu nedenle orkide karışımınızın drenaj özelliklerini artırmak için yardıma ihtiyacınız olacak

Orkideler ayrıca hızla boşalan ve aynı zamanda nemi tutan saksı malzemesine ihtiyaç duyar.Orkideler için doğru saksı karışımı, orkidenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak bol miktarda drenaj, hava dolaşımı veya nem sağlar.
Bununla beraber orkide çiçeğinin saksı değişimini yaparken toprak ve torf kullanmamalısınız. Kaliteli bir çiçek toprağı kullanmaya dikkat edin.
Kabuk, orkide karışımınızı bozarken asitleştirecektir. Doğal görünümü ve hoş kokusuyla da tercih edilmektedir. Yine de, kabuk ortamında büyüyen orkidelerin yılda bir kez saksı değiştirilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.