Orkide Anlamları nelerdir? öğrenmek için tıklayınız

Orkide, 25.000’den fazla türü ve 100.000’den fazla çeşidi ile çiçek açan çiçeklerin en büyük ailesidir. Genellikle ev bitkileri olarak yetiştirilirler veya çiçek sergilerine eklenirler. Ancak, tüm orkideler tropikal güzellikler değildir. Yabani orkideler dünya çapında büyür ve Antarktika hariç her kıtada bulunabilir. Bu çiçekler, muhtemelen filtrelenmiş ışığa ve yüksek bağıl neme ihtiyaç duydukları için büyümesi zor olarak ün kazanmıştır. Güve orkide (Phalaenopsis) gibi pek çok çeşidin bir ev bitkisi olarak yetiştirilmesi şaşırtıcı derecede kolaydır. Peki orkide anlamları nelerdir? hadi öğrenelim..

Orkide çiçeğinin anlamı yaşadığımız dönem içinde birden fazla anlama geliyor.

Orkide Çiçeği Ne Anlama Geliyor?

Orkide, eski çağlardan beri büyük saygı görüyor. Sembolize ediyor

 • Aşk
 • Güzellik
 • Ayrıntılandırma
 • Düşünce
 • Cazibe
 • Huzur

Başlıca orkide cinslerinden biri Paphiopedilum’dur. Adını, Yunan aşk tanrıçası Afrodit’e tapınılan tapınağın adı olan “Paphos” kelimesinden almıştır.Antik Yunan’da, ebeveynlerin orkide yumrularını yiyerek çocuklarının cinsiyetini seçebileceklerine inanılıyordu. Baba kalın, daha etli yumrular yerse, çocuk erkek olur. Anne daha küçük, daha ince yumrular yerse, çocuk dişi olur.

Aztekler genellikle güç ve güç getiren bir iksir oluşturmak için bir tür orkide olan vanilyayı çikolatayla karıştırdılar.

Viktorya dönemi boyunca, orkideler yalnızca tropik bölgelerde bulundu ve son derece nadirdi. Bu nedenle, Victorialılar lüks ve zarif bir lezzet işareti olarak egzotik orkideler toplardı. Bir hediye olarak verildiğinde, orkide ne kadar nadir olursa, alıcıya olan sevginiz ve tutkunuz o kadar derin olur.

Beyaz orkide: Masumiyeti ve zarafeti ifade eder.

Çin’de orkideler bütünlüğün, zarafetin ve dostluğun amblemleri olarak kabul edilir.

orkide anlamları

orkide anlamları nelerdir

Orkide Renk Anlamları

 

Orkide çiçeği, genellikle asalet, zarafet, sevgi ve sadakat simgesi olarak kabul edilir. Ancak orkide çiçeğinin anlamı, renklerine göre değişiklik gösterir. İşte orkide çiçeğinin renklere göre anlamları:

 • Beyaz Orkide: Masumiyet, zarafet ve saf aşkı ifade eder.
 • Sarı Orkide: Dostluk ve arkadaşlığı simgeler.
 • Mor Orkide: Asaleti temsil eder.
 • Fuşya Orkide: Sevimlilik ve samimiyeti ifade eder.
 • Mavi Orkide: Aşkların en büyüğü anlamını ifade eder.
 • Pembe Orkide: Romantizmle birlikte baştan çıkarma ve duygusallığı ifade eder.
 • Siyah Orkide: Tam bir teslimiyet anlamına gelir ve partnerinize verdiğiniz yüksek güveni temsil eder.

Bu anlamlar, orkide çiçeğinin renklerine ve verildiği kişiye göre değişebilir.

Orkideler uluslararası sevilen çiçeklerdir. Bu nedenle oldukça popülerler ve farklı dillerde araştırmak istediğinizde genellikle aynı bilgilere ulaşırsınız. Çünkü çiçek anlamları değişmez. Her yerde aynıdır. Eğer merak ediyorsanız, orkide çiçeği anlamlarından biri olan huzuru araştırmak için ” flowers that represent peace” yazabilirsiniz.

Orkide Kültürel Önemi


Konfüçyüs orkideye hayran kaldı ve egzotik çiçeğe dair birçok şiir yazdı ve onları asil bilginlerin karakteriyle karşılaştırdı. Orkideler birçok felsefi ve edebi eserinin konusuydu ve ahlaki öğretilerinin temelini oluşturdu.
orkideler ormanda büyüyor ve etrafta takdir edecek kimse olmasa bile kokularını dışarı veriyorlar. Aynı şekilde, asil karakterli insanlar, yoksulluğun yüksek ilkeler ve ahlak kuralları tarafından yönlendirilme isteklerini caydırmasına izin vermeyecekler. ” –Konfüçyüs

Orkide Anlamları Gerçekler


Pembe orkide, bir çiftin 14. ve 25. evlilik yıl dönümlerinin geleneksel çiçeğidir.
Orkideler, hayatta kalmak için mantarlarla simbiyotik ilişkilere güvenirler, bu da onları çok çeşitli ekosistemlere son derece uyarlanabilir kılar.
Orkidelerin, Antarktika hariç her kıtada kökenleri vardır.
Dünyanın en küçük orkidesi yalnızca 2 mm genişliğinde büyür ve çiçekleri yalnızca tek hücre kalınlığındadır.
Terlik orkidesinin benzersiz bir tozlaşma yöntemi vardır. Tozlayıcıyı, bir böceği, kaygan kesesine çeker. Kurban için tek kaçış, bitki içindeki çok dar bir yarıktan sürünerek onu bağlı polene sürtünmeye zorlamaktır. Böcek başka bir terlik orkidesine kurban gittiğinde, aynı süreç içinde çapraz tozlaşma meydana gelir.

En çok tercih edilen orkide rengi arasında şüphesiz ki beyaz geliyor.

orkide anlamı

orkide sembolü

Orkide Kullanımları


Orkide kokuları ile bilinir ve parfümlerde ve aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Tatlılarda ve unlu mamullerde yaygın olarak kullanılan bir lezzet arttırıcı olan vanilya özü, aslında Vanilya orkide bitkisinden elde edilir.

Orkide tıbbi uygulamalara da sahiptir. Çin’de orkide binlerce yıldır yetiştirilmektedir ve öksürük, böbrek, akciğer, mide ve göz hastalıkları için doğal bir çare olarak kullanılmaktadır.

 

Orkide çiçeğinin anlamı yaşadığımız dönem içinde birden fazla anlama geliyor. Örneğin Beyaz orkide: Masumiyeti ve zarafeti ifade eder.
Aşk, Güzellik, Ayrıntılandırma, Düşünce, ve Cazibeyi Sembolize ediyor
Pembe orkide, bir çiftin 14. ve 25. evlilik yıl dönümlerinin geleneksel çiçeğidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.