Orkide vitamini yani orkide gübresi hakkında bilgiler

Orkide bakımı hakkında konuşurken, birçok insan “besleme” ve “gübreleme” kelimelerini birbirinin yerine kullanır. Orkide gübresinin bitkiyi “beslediği” yaygın bir varsayımdır; yani gübre orkide vitamini. ancak bir yemek sağlamaktan ziyade , Phalaenopsis orkidenizi gübrelemek, ona bir vitamin hapı vermeye benzer  . Diğer bitkiler gibi, Phalaenopsis orkideleri de sudan, karbondioksitten ve güneşin enerjisinden kendi besinlerini oluşturmak için fotosentez kullanır.

Fotosentez Nasıl Çalışır?

Orkide vitamini

Orkide vitamini için ne yapayım

Orkide kökleri, havadaki yağmur ve nemden suyu çekerek yapraklara taşır. Bitkinin yaprakları , “stoma” adı verilen gözenekler yoluyla havadan karbondioksiti emer. Yapraklara yeşil rengini veren pigment klorofil güneşin enerjisini emer. Bitkiler bu enerjiyi yapraklarındaki su moleküllerini oksijen ve hidrojene ayırmak için kullanır. Oksijenin bir kısmı bitki tarafından kullanılır ancak çoğu havaya atılır. Hidrojen, bitkiyi besleyen şeker oluşturmak için bitkinin hücrelerindeki karbondioksit ile birleşir.

Gübreler, orkide büyümesini optimize eden ek besinler sağlar. En büyük faydalar üç makro besinden gelir:

Azot (N) sağlıklı yaprak ve gövde gelişimini destekler ve klorofil üretimini artırır.

Fosfor (P) sağlıklı kök ve çiçek üretimine yardımcı olur.

Potasyum (K) bitki dokusunu güçlendirir ve klorofil üretimine yardımcı olur.

Ticari orkide gübrelerini etiketlemek için kullanılan üç sayı, her besinin ağırlıkça yüzdesini gösterir. Örneğin, 20-20-20 etiketli bir orkide gübresinde toplam karışımın% 20’si azot,% 20 fosfor ve% 20 potasyum olacaktır. “Tam” gübreler, üç makro besini de içerir. “Dengeli” gübreler, her bir makro besin maddesinin aynı yüzdelerini içerir.

Orkideniz için doğru gübre seçimini tartışırken bir dahaki sefere tekrar kontrol edin.

En iyi orkide vitamini ; Yumurta kabuğu

Yumurta kabukları, orkidelerin geliştiği vitaminler olan harika bir kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Orkide kabuğu üzerine serpilebilen yumurta kabuklarını ezmek için bir harç kullanılabilir. Böylelikle ezilmiş yumurta kabukları suda yıkanmayacaktır. Doğrudan ezilmiş yumurta kabuklarını serpmek yerine, ezilmiş yumurta kabukları da büyük bir tencerede su içinde kaynatılabilir. Su sulama [sic] (kaynama) noktasına ulaştıktan sonra ısı kapatılmalı ve yumurta kabukları en az sekiz saat demlenmeye bırakılmalıdır. Kabuklar daha sonra atılabilir ve su, uygun kullanım için bir sprey şişesine dökülebilir. Besin açısından zengin olan bu doğal orkide gübresi, orkidelerin etrafına kabuk üzerine püskürtülebilir.

Modern bir mutfak robotunuz veya blenderiniz varsa, yumurta kabuklarını toz haline getirme fikrini düşünün. Bu toz, bir tuzluk gibi kabuk üzerine çalkalanabilir. Dikkatli olun ve idareli uygulayın. Çok fazla iyi şey kötü bir şey olabilir.

Yumurta kabuklarını suda kaynatma fikri de denemeye değer, ancak yazar kaç tane çatlamış yumurta kabuğu veya ne kadar su olduğundan bahsetmiyor. Bunu deneyecek olsaydım, bir düzine yumurta kullanırdım ve suyu kullanmadan önce çeyrek keserdim. Bu su, orkidelerin üzerinde sis olarak kullanılabilir veya suluyormuş gibi ortama dökülebilir. “Şok ve yanmayı” önlemek için önce orkideyi sulamanızı tavsiye ederim.

Süt veya Ayran

Hem süt hem de ayran, protein içeriği nedeniyle zengin nitrojen kaynaklarıdır. Ayrıca günlük olarak evlerde kullanıldığı için bulması ve kullanması kolay ürünlerdir. Sütü gübre olarak kullanmak yerine, boş bir süt kartonu suyla doldurulmalı ve etrafta gezdirilmeli, bu da sütün tortularını suya aktaracaktır. Sütlü su daha sonra orkideleri sulamak için kullanılabilir.

Şeker kamışı

Bir çay kaşığı pekmez, bir veya iki bardak su ile karıştırılarak bitkiyi sulamak için kullanılabilir. Pekmez, potasyum açısından zengindir.

Azot

Doğal bir orkide vitamini yaparken, önemli olan gübrenin orkidelere toprakta saklanmadıkları için bol miktarda azot sağladığından emin olmaktır. Genellikle, ağaç kabuğu bir orkidenin saksı ortamına dahil edilir ve standart gübrelerdeki azotun çoğu, kabuktaki bazı bakteriler tarafından tüketilir, bu nedenle orkideler için çok az şey kalır.

Besinler

orkide gübresi

orkide vitamini yumurta

Orkideler besin maddelerini kendi doğal yaşam alanlarındaki havadan, sudan ve diğer elementlerden alır. Bununla birlikte, evde orkide yetiştirirken, bu besin maddelerinin bitkilere en uygun şekilde (kökler ve yapraklar) sağlanması ve sağlıklı olması için büyümesi gerekir. Orkide yetiştirirken iz elementlerle birlikte uygun bir dengede azot, fosfor ve potasyum gereklidir. Sağlıklı yeşillik ve gövdeler azotla desteklenir, kökler fosforla güçlendirilir ve sağlık (y) çiçekler potasyumla desteklenir. İz elementler arasında bor, bakır, demir ve çinko yer almaktadır.

Patates de bir orkide vitamini

Potasyum ve az miktarda fosfor, her ikisi de sağlıklı orkide çiçeklenmesi ve büyümesi için gerekli olan patatesler tarafından sağlanır. Soyulmamış patatesler küçük parçalar halinde kesilebilir ve iyice pişene kadar kaynatılabilir. Orkidelerin potasyum ve fosfor alması için bunlar soğutulmalı ve periyodik olarak tencerede kabuğa eklenmelidir. Alternatif olarak, çok küçük küp şeklinde doğranmış soyulmamış patates parçaları ve küçük muz parçaları karışımı birkaç dakika kaynatılabilir ve karışım oda sıcaklığına ulaştıktan sonra kullanılabilir. İyileştirilmiş besin dengesi için, karışıma bir çay kaşığı

Pirinç suyu

Pirinç kaynatmak için kullanılan su, sağlık (y) orkide büyümesi için gerekli olan folik asit, niasin, riboflavin ve tiamin gibi zengin bir vitamin kaynağıdır. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç kullanılması tavsiye edilir . Bu gübrenin yapımı oldukça kolaydır. Pirinç piştikten sonra kalan su soğutulmalı ve daha sonra orkideyi sulamak için kullanılmalıdır. Bu doğal gübrenin dengelenmesi için Epsom tuzu pirinç suyunda çözülebilir.

Çay

Çay poşetlerinin nitrojen oranı yüksektir, bu nedenle orkideleri gübrelemek için doğal bir alternatif olarak da kullanılabilirler. Zehirli olmayan organik madde çay poşetlerinde bulunur ve kötü kokmazlar. Çay poşetleri [sic] (onları açarak ve içindekileri bir orkide kabuğuna boşaltarak) kullanılabilir. Çay poşetlerinin içeriği yaz ve ilkbahar aylarında ayda bir kez uygulanabilir.

Seyreltilmiş Kimyasal Gübre

Tam olarak doğal bir alternatif olmasa da, yeni satın alınan orkideler için ev yapımı bir doğal gübre partisi oluştururken, geleneksel mağazadan satın alınan geleneksel gübre, yardımcı olması için suyla karıştırılarak seyreltilebilir.

Orkide çok fazla gübre gerektirmeyebilir, ancak kullanılan gübre besin açısından zengin olmalıdır ve bu, kimyasalların yanı sıra diğer doğal olmayan bileşenlerden arındırılmış yukarıdaki doğal orkide gübre seçeneklerinden biri kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Yumurta kabukları, orkidelerin geliştiği vitaminler olan harika bir kalsiyum ve potasyum kaynağıdır.
Sütü gübre olarak kullanmak yerine, boş bir süt kartonu suyla doldurulmalı ve etrafta gezdirilmeli, bu da sütün tortularını suya aktaracaktır. Sütlü su daha sonra orkideleri sulamak için kullanılabilir.
Doğal bir orkide vitamini yaparken, önemli olan gübrenin orkidelere toprakta saklanmadıkları için bol miktarda azot sağladığından emin olmaktır. Genellikle, ağaç kabuğu bir orkidenin saksı ortamına dahil edilir ve standart gübrelerdeki azotun çoğu, kabuktaki bazı bakteriler tarafından tüketilir, bu nedenle orkideler için çok az şey kalır.
One Response
  1. 6 Ocak 2023

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.