orkide çiçek sapı nasıl çıkar ? detaylı bilgi için tıklayınız

Orkide ilk evimize geldiğinde genellikle çiçekldiri ve onu her gün izleriz. Fakat zamanla çiçekler dökülür ve yapraklar kalır. Tabii ki tekrar çiçeklenmesini isteriz. Orkide çiçek sapı nasıl çıkar ya da nasıl tekrar çiçeklenir gibi sorulara takılırız. Sizler için bu soruları yanıtladım. Hadi okumaya devam edelim.

Çiçekleri dökülen orkidelerin zarafetinden, şıklığından eser kalmıyor ve tek gördüğümüz malesef ki iki cılız dal oluyor.

Orkideler, büyümesi zor ev bitkileri olmalarıyla ünlüdür . Elbette, gelişmek için özel saksı karışımına ve belirli miktarda suya ihtiyaç duyabilirler, ancak bu büyük, çeşitli bitki grubu, iç mekanlarda yetişmesi kolay birçok türü içerir. Ve ihtiyaç duydukları şeyi sağlamak için gösterdiğiniz çabalar karşılığında, sizi yıllarca egzotik görünümlü çiçekleriyle ödüllendirecek.

orkide çiçek sapı

orkide çiçek sapı

Orkide Sulama

Orkideler (ve çoğu ev bitkisi) için en yaygın ölüm nedeni genellikle aşırı sulamadır . Bitkilerinizi katı bir programda (örneğin iki günde bir veya haftada bir) sulamak yerine, orkidenizin ihtiyaçlarına ve ne kadar su kullandığına dikkat edin. Bu, köklerinin büyüdüğü nem, ışık, hava hareketi ve saksı karışımına bağlı olarak değişebilir.

Çoğu orkidenin ( Phalaenopsis ve Cattleya dahil ) ne zaman sulayacağına dair kolay cevap, kurumadan hemen önce verilebilir . Orkide türüne ve evinizdeki ortama bağlı olarak birkaç günde bir, hatta birkaç haftada bir olabilir. Kullandığınız saksı ortamı , orkidenizin ne kadar suya ihtiyaç duyduğu konusunda önemli bir rol oynar – kabuk çabuk kururken yosun suyu emer ve uzun süre üzerinde tutar.

Sulama zamanının gelip gelmediğini anlamak için, parmağınızı saksı karışımına sokun, sonra dışarı çekin ve parmaklarınızı birbirine sürtün. Herhangi bir nem olup olmadığını kolayca hissedebilmelisiniz. Hiç hissetmiyorsanız, orkidenizi sulamanın zamanı geldi ve parmaklarınız nemli hissederse, başka bir gün tekrar kontrol edin. Zamanla, orkidenizin genellikle ne sıklıkla suya ihtiyacı olduğuna ve mevsimsel değişiklikler gibi koşulların sıklığı nasıl etkileyebileceğine dair bir his geliştirmeye başlayacaksınız. Ayrıca, ağaç kabuğu veya yosun kuruduğunda saksının ne kadar hafiflediğine dair bir “his” geliştirmeye başlayacaksınız, bu da orkidenizin bir içkiye ihtiyacı olup olmadığını anlamanın başka bir kullanışlı yoludur.

Sulama, saksı karışımına su dökmek ve fazlalığın dibinden akmasına izin vermek kadar basittir. Sadece orkidenizi drenaj deliği olan bir kaba koyduğunuzdan emin olun. Drenajsız kaplardaki bitkileri sulamak çok daha zordur çünkü su dibinde toplanabilir, bu nedenle tencerenizde bir delik yoksa (veya birkaç tane), bir tanesini kendiniz yeniden yerleştirmeyi veya delmeyi düşünün.

Orkide Saksı Karışımı Nasıl Seçilir

Saksı karışımı, orkideleri ne sıklıkla sulamanız gerektiği konusunda büyük rol oynar. Genellikle, orkideler ya sphagnum yosunu ya da kabuk cipsleri içinde saklanır, her ikisi de iyi çalışır ancak biraz farklı bakıma ihtiyaç duyar. Yosun sünger gibi davranır, suyu emer ve kuruması uzun sürer. Bir süre neme tutunacağından, sulamalar arasında daha uzun süre bekleyebilirsiniz, ancak orkidenizi fazla sularsanız yosun da daha az bağışlayıcıdır. Kabuk fazla su tutmaz ve çabuk boşalır, bu da onu sulamalar arasında kuruması gereken Phalaenopsis ve Cattleya gibi orkideler için iyi bir seçim haline getirir .

Bayan terliği ve rahibe orkide gibi diğer orkideler daha fazla nem ister ve kurumalarına izin vermezseniz daha iyi olur. Yosun, bu türler için iyi bir seçimdir, çünkü onlara sulamalar arasında daha uzun süre nem sağlar. Bu su seven orkideleri ince dokulu kabukta da yetiştirebilirsiniz, ancak yosun olduğu sürece neme tutunmayacağı için onları daha sık sulamanız gerekir.

orkide çiçek sapı nasıl çıkar

orkide çiçek sapı nasıl çıkar

Orkide Ne Kadar Işığa İhtiyaç Duyar?

Bir bitkinin bakış açısından, evler genellikle loş ışığa sahiptir, bu nedenle genellikle düşük ışık seviyelerine tolerans gösteren orkide çeşitlerinde daha iyi şansa sahip olursunuz . Doğuya bakan denizlikler, orkideler için harika yerlerdir; taranmamış güneye bakan bir pencere biraz fazla parlak ve sıcak olabilir, ancak şeffaf bir perde tam olarak doğru miktarda filtreleme ekleyebilir. Orkide, sürekli olarak güçlü dolaylı ışık altında kalmaması için pencereden birkaç fit uzağa da yerleştirilebilir.

Batıya bakan pencereler genellikle orkideler için çok sıcaktır, ancak biraz filtrelemeyle (yine dik bir perde) bazen onları çalıştırabilirsiniz. Kuzeye bakan bir pencere denemenizi tavsiye etmiyoruz, çünkü genellikle orkidelerin başarılı olamayacak kadar loşturlar.

Yine de orkidenizin aynı noktaya yapıştırılması gerekmiyor! Bir çiçek açan orkideyi masa merkezi olarak kullanmak veya pencere pervazından başka bir yerde sergilemek istiyorsanız , onu hareket ettirmenin bir zararı yoktur. Çiçek açtıktan sonra onu pencerenin yanındaki yerine götürün.

Orkide, sürekli olarak güçlü dolaylı ışık altında kalmaması için pencereden birkaç fit uzağa da yerleştirilebilir.
Yosun, orkideler için iyi bir seçimdir, çünkü onlara sulamalar arasında daha uzun süre nem sağlar. Bu su seven orkideleri ince dokulu kabukta da yetiştirebilirsiniz, ancak yosun olduğu sürece neme tutunmayacağı için onları daha sık sulamanız gerekir.
Bitkilerinizi katı bir programda (örneğin iki günde bir veya haftada bir) sulamak yerine, orkidenizin ihtiyaçlarına ve ne kadar su kullandığına dikkat edin. Bu, köklerinin büyüdüğü nem, ışık, hava hareketi ve saksı karışımına bağlı olarak değişebilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.