Orkide Fiyatları ve Dikkat İsteyen Önemli Noktalar

Orkide Fiyatları nelerdir ve satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Orkideler zarif ve narinlikleriyle bilinen kadınların gözdesi olan çiçeklerdir. Orkide fiyatları çeşitlilik göstermesine rağmen orkidelerin Rengarenk olmaları ve her yere uyum sağlamaları nedeniyle herkes tarafından sevilirler. Kendilerine özel kokuya sahip olmaları nedeniyle parfüm sektöründe de kullanılırlar.

Orkidelerin gıda sektöründe de kullanıldığını biliyor muydunuz? Bunun dışında da hediye olarak çok fazla tercih edilirler. Bunun nedeni orkidenin derin anlamlar içermesinden kaynaklanır. Orkide renklerinin her birinin bir anlamı vardır. Bunlar;

 • Pembe orkide anlamı, zarafeti ve neşeyi simgeler.
 • Beyaz orkide anlamı, zarafet ve saygının yanı sıra masumiyet ve saflığı sembolize eder.
 • Sarı orkide anlamı, dostluğu ve yeni başlangıçları sembolize eder.
 • Mavi orkide anlamı nadir bulunduğu için eşsizliği ifade eder.
 • Mor orkide anlamı, hayranlığı sembolize eder ve geleneksel olarak bir saygı işareti olarak verilir.
 • Kırmızı orkide anlamı aşkı ve tutkuyu ifade ederler.
 • Turuncu orkide, gurur, coşku ve cesareti sembolize eder.

Orkideler iyi bakıldıklarında sizleri çoklu çiçek dal sayısı vererek ödüllendirirler. Bir yandan da daha uzun süre yaşarlar, iyi bakılan bir orkide sizinle bir ömür geçirebilir. Bu nedenle sizlere birkaç ipucu vermek isteriz orkide bakımı hakkında.

orkide fiyatları hakkında

orkide ne zaman açar?

Orkide bakım ipuçları;

 • Orkideler fazla sulama istemezler kış aylarında haftada bir kez yaz aylarında haftada iki kez sulama yapmanız onlar için yeterli olacaktır. Orkidenin sulamaya ihtiyacı olup olmadığına karar vermenin bir yöntemi de toprağa parmak batırıp kuruluğu test etmek ile olur. Eğer toprak kuru ise sulama yapabilirsiniz. Nemli ise birkaç gün daha bekleyebilirsiniz.
 • Orkide için gün ışığı çok önemlidir. Fakat yakıcı olmayan gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle pencere kenarına konumlandırıp güneşlenmesini sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında sıcaklık artacağı için önüne güneşlik yapmak ya da ara sıra saksının yönünü çevirmek gerekebilir. Aksi takdirde yaprakları sararmaya başlayacaktır.
 • Orkideler belli dönemlerde toprak değişimine ihtiyaç duyabilir. Çiçeklenme dönemi bitince bakım gerektiği için toprağı havalandırmak ya da değiştirmek bitkiye büyük destek verecektir. Daima aynı toprak ile aynı çiçeklenmeyi vereceğini düşünmeyin. Topraktaki besini emdikleri için zamanla değişmesi gerekebilir.
 • Bazen de gübrelenme gerekebilir. Bunun için çiçekçilere danışmalısınız.
 • Orkideler nemi çok sever bu nedenle onları mutfak ya da banyo gibi nemli bir ortama koyabilirsiniz.

Orkide fiyatları çok fazla değişkenlik gösterebilir. Bunun nedeni bulunduğu kap, çiçek dal sayısı, büyüklüğü, rengi ve indirim kampanyalarından yararlanmak gibi etkenler olabilir. Online çiçekçilerden alışveriş yaparak fiyat karşılaştırması yapabilir ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Online çiçekçilerde orkide fiyatları genellikle ürün görsellerinin yanında ya alt kısmında net bir şekilde yer alır. Çiçekçilere gittiğiniz de de tek tek sormanız gerekebilir.

orkideler nerede yetişir ?

orkide fiyatları ne kadar?

Orkide alırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Yapraklarının yeşil olması

Yaprakları sarı olan orkideler iyi bakılmamış demektir tam emin olmak için köklerine bakmalısınız. Hatta orkidelerin üzeri yemyeşil iken kökleri çürüme yapabiliyor. Bu nedenle eğer yapabiliyorsanız kök kısmına da bakabilirsiniz. Sürekli alışveriş yaptığınız çiçekçi bunu size sağlayacaktır. Plastik kap içerisinde yer alıyorsa zaten kökleri görebilirsiniz. Orkideler için en iyi kaplar şeffaf renkte olanlardır. Böylelikle daha fazla gün ışığı alırlar ve daha canlı görünürler.

 • Çiçeklerin dökülmemiş olması

Çiçekleri dökülmeye başlayan orkideler, çiçeklenme dönemi bitmiş demektir. Eve geldiğinde de kısa bir sürede çiçekler yok olacak demektir bu nedenle yeni çiçeklenenleri tercih etmelisiniz. Bu tarz orkideleri uygun fiyatla almaya çalışın ya da.

 • Çiçeklerin hepsinin tam açmamış olması

Henüz yeni açan çiçekler en güzel olanlardır bu nedenle gonca dediğimiz açılmamış çiçeği çok olan orkideleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 

Orkide yetiştirmeye karar verdiğinizde önce koyacağınız yeri belirlemelisiniz. Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması ancak direkt ışık almıyor olması gerekmektedir.
Orkide çoğaltma için birkaç yöntem denenebilir. En çok kullanılan 3 yöntem ise çelikle, keiki ile ve ayırma yöntemi ile çoğaltmadır. Çelikle çoğaltma tekniği, üretilecek bitkiden alınan ve çelik adı verilen bir gövde, kök veya yaprak parçası ile yeni bir bitki oluşturma tekniğidir.
Orkide için 10-12 cm civarında ufak saksılar uygundur. Saksılarını daha çok şeffaf tercih etmeli ve bu sayede köklerinin ışık almasını sağlamalısınız. Orkide saksının mutlaka direnaj deliklerine sahip olması gerekir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.