orkide köklendirme nasıl yapılır? Orkide bakımı detaylar…

orkide köklendirme nasıl yapılır? 30.000’den fazla orkide türü tespit edildi ve orkide koleksiyoncularının kullanabileceği daha da fazla melez var. İki temel türü vardır: toprakta büyüyen karasal ve ağaçlara bağlı büyüyen epifitik. Her iki tür de ev bitkileri olarak içeride büyür ve ılıman iklim çeşitleri dışarıda ekilebilir. Bu egzotik görünümlü bitkiler, ev yetiştiricisine uzun ömürlü çiçekler sağlar. Bir kök bitkiden koptuğunda, gövdeyi köklendirerek ana bitkinin klonlarını üretmek için bir fırsattır. orkide köklendirme işlemi için okumaya devam edin.

1) orkide köklendirme için başlayalım

orkide köklendirme

orkide köklendirme

Boşaltma deliği yoksa, sığ bir tepsinin altındaki delikleri bir buz kıracağı ile delin. Tepsiyi ve keskin bir bıçağı sabunlu suda yıkayın. Tepsiyi ve bıçağı 9 birim su ile karıştırılmış 1 birim çamaşır suyu çözeltisine batırın. Temiz su ile durulayın. Sphagnum yosunu oda sıcaklığında damıtılmış suda birkaç saat bekletin. Suyun bir kısmını yosundan sıkın ve tepsiyi doldurun.

Orkide yeniden köklendirme için Öncelikle orkidenizi sökün. Çürük kökleri kesin. Güzelce yıkayıp tertemiz edin, Kurulayın ve temiz bir suda güneş ışığı alabilen yerde filizlenmesini bekleyin.

2) kırık ucu kes

Kırık sapı inceleyin ve yaprak düğümlerini bulun. Kırık ucu kesin, böylece kesik temiz olur ve kıymık olmaz. Her biri yaprak düğümleri arasında kesilerek sapı 3 ila 4 inç uzunluğunda uzunluklarda kesin. Yeni kökler düğümlerin dışında görünecektir, bu nedenle her parçada en az bir düğüm olması önemlidir.

3) nemli tut

Her bir gövde parçasını, parçaları örtmeden yosun içine bastırın. Tepsiyi bir sprey şişesinde oda sıcaklığında damıtılmış suyla buğulayın ve gövde parçalarının etrafındaki nemi yüksek tutmak için bir parça şeffaf plastikle örtün. Tepsiyi doğrudan güneş ışığından uzak, sıcak bir alana yerleştirin.

Evde yetiştirdiğimiz orkideler dünyanın tropik ve yarı tropik iklim kuşaklarından geliyor. Evde başarılı orkide yetiştirmenin altın kuralı evimize yüksek miktarı güneş ışığı giriyor olmasıdır.

4) Küçük bitkiler

Yeni bitkicikler üzerine bastırdığında plastiği çıkarın, genellikle yaklaşık iki hafta içinde. Küçük bitkileri kendi kökleriyle çıkarın ve ticari orkide toprak karışımı ile doldurulmuş ayrı saksılara dikin.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.