mor orkide bakımı hakkında bilgiler

Orkideler, yetiştirilmesi zor bitkiler olmakla ünlüdür. Orkidelerin çeşitli renkleri vardır, mavi, sarı, beyaz, pembe, mor vb.. Mor orkide bakımı da aynıdır.  Doğru koşullar verildiğinde, herhangi biri bir orkideyi büyütebilir.

Orkide şık görüntüsünün yanında  en zorlu bakımı olan çiçeklerin başında gelir.

Mor Orkideler, iki nedenden ötürü sert bir ev bitkisi olarak kötü bir üne kavuşuyor: parlak ışığa ihtiyaç duyuyorlar, ki bu herkesin sahip olmadığı ve çiçek açmadıkları zaman kucaklanmıyorlar. Bence orkideler, parlak renkli güzel çiçekleri için 10’dan 9’u satın alıyor ve bu da çok mantıklı. Ama mor  orkideler çiçek açmadıkları zaman da harika olabilirler — çiçekleri solmaya başladığında orkidenizi fırlatmak yerine, çiçek açma döngülerinin dışında ürettikleri kalın, geniş yeşil yaprakları kucaklayın.

Bunların yanında  mor orkide toprağında fazladan Hindistan cevizi de bulunmaktadır. 

Mor Orkide bakımı hakkında ipuçları

mor orkide bakımı

mor orkide bakımı

  1. Orkidenizi parlak dolaylı ışık alan bir noktada tutun

Mor Orkideler güneş ışığını sever. Günün büyük bölümünde parlak dolaylı ışık alan bir noktada en iyisini yapacaklar. Bununla birlikte, mecbur kalırlarsa orta düzeyde ışığa tahammül edebilirler ve onları çok çabuk kuruyup çiçeklerini kızartabilecek sert doğrudan ışığı sevmezler.

Sulama, haftada iki kere olmalıdır. Temiz, oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsündeki su, orkideler için uygundur. Haftada bir veya iki kez orkidelerin yapraklarına su püskürtmekte çiçeğin nem ihtiyacını karşılamasına fayda sağlar. Orkidenin yaşam süresi, normal şartlar altında üç ya da dört aydır.

Coğrafi olarak nerede yaşadığınıza bağlı olarak, muhtemelen orkidelerinizi güneye, doğuya veya batıya bakan bir pencereye koymak isteyeceksiniz. “Büyük olasılıkla, kuzeye bakan bir pencere yeterince ışık sağlamaz, ancak gerçekten nerede yaşadığınıza ve pencerenizin dışında ne olduğuna bağlıdır.”

mor orkidenizi az miktarda sulayın

insanların orkideleriyle yaptıklarını gördüğü en büyük hata aşırı sulamadır. Phalaenopsis orkidenizin yaprakları sararmışsa, bu genellikle aşırı sulanmanın veya çok fazla doğrudan ışığın bir işaretidir. Yapraklar sarkıyorsa ve / veya kırışıyorsa, bu genellikle su altında kaldığının bir işaretidir.

Bazı makalelerde buz küplerinin orkideler için iyi olduğunu okumuş olabilirsiniz . Ben buz kullanımına karşıyım. Buz kullanımına karşı dikkatliyim çünkü o kadar soğuklar ki, kök sistemine veya bitkinin yapraklarına doğrudan karşılarsa zarar verebilirler.

Toprak kuruduktan sonra orkidenizi her 1-2 haftada bir sulayın. “Mümkünse ılık, filtrelenmiş su kullanın.Saksı ortamını doyurun, fazla suyu yaklaşık 30 dakika sonra boşaltın ve kuruyana kadar tekrar sulayın.

Bir nemlendirici kullanmayı düşünün

Mor Orkideler parlak, sıcak ve nemli bir yerde en iyisini yapar. Bir serada yaşamıyorsanız, iç mekanda yeniden yaratmak zor olabilir. Yakın çevrenizdeki kuru havaya yardımcı olan bir nemlendiriciniz varsa, bu kesinlikle olumludur çünkü orkideler nemli ortamlara özgüdür. Ancak buna sahip olmak şart değil.

Phalaenopsis çeşidinin dayanıklı olduğunu ve mekanınıza uyum sağlayabilir. Oldukça sabit bir sıcaklığa sahip bir yerde tutun. Taslak, klima veya ısıtma ünitesi olan açık bir pencerenin önüne koymayın

Mor Orkide çiçek açmayı bıraktıktan sonra bakımınızı ayarlayın

İç mekan orkideleri tipik olarak yılda bir çiçek açar ve çiçekleri yaklaşık iki ila üç ay arasında kalabilir. içeklenme döngüleri tamamlandıktan sonra, çiçeklerinin solmasına ve düşmesine izin verin (veya biraz budama için yardım edin) ve gelecek yıla kadar orkidenizin kalın yeşil yapraklarının tadını çıkarın.

Tek bir yerde tutun

Diğer ev bitkilerinde olduğu gibi, olmasına izin vermek en iyisidir. Çevrelerindeki çevrenin istikrarını takdir ediyorlar. Orkide, çiçek açan bitkileri koleksiyonlarına dahil etmek isteyen her bitki ebeveyni için harikadır. Ve Phalaenopsis, rahatlamak için harika bir başlangıç ​​çiçek açan ev bitkisidir.

Orkidenizi parlak dolaylı ışık alan bir noktada tutun mor orkidenizi az miktarda sulayın.Bir nemlendirici kullanmayı düşünebilirsiniz.
Toprak kuruduktan sonra orkidenizi her 1-2 haftada bir sulayın. "Mümkünse ılık, filtrelenmiş su kullanın.Saksı ortamını doyurun, fazla suyu yaklaşık 30 dakika sonra boşaltın ve kuruyana kadar tekrar sulayın.
Mor Orkideler güneş ışığını sever. Günün büyük bölümünde parlak dolaylı ışık alan bir noktada en iyisini yapacaklar. Bununla birlikte, mecbur kalırlarsa orta düzeyde ışığa tahammül edebilirler ve onları çok çabuk kuruyup çiçeklerini kızartabilecek sert doğrudan ışığı sevmezler.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.