Orkide saksısı nasıl olmalı? cevabı için tıklayınız

Orkide saksısı önemlidir nedeni ;Orkide bakımı zor bitkiler olabilir. Peki orkide saksısı nasıl olmalı ? Orkideler köklerinin etrafında havalandırma, mükemmel drenaj ve köklerin yayılması için alan dahil olmak üzere gelişmelerine yardımcı olacak belirli koşulları severler. Normal saksılar ve saksılar bu ihtiyaçları her zaman karşılayamaz, bu nedenle mutlu bir bitki istiyorsanız uzman bir orkide saksısı tercih edilir.

Orkide için 10-12 cm civarında küçük saksılar uygundur. Saksılarını daha çok şeffaf tercih etmek gerekir.

Vahşi doğada, orkide bitkilerinin çoğu tropikal yağmur ormanları gibi sıcak, nemli ağaçlık alanlarda büyür. Çoğunlukla canlı ağaçların kasıklarında, çökmüş, çürüyen ağaçların kenarlarında veya engebeli gölgeli yamaçlarda çılgınca büyürken bulunurlar. Bu alanlarda iyi yetişmelerinin nedenleri, yoğun güneş ışığı olmadan doğal nemden suyu emebilmeleri ve ayrıca yoğun tropikal yağmurların ağaçlarda veya yamaçlarda büyüdüklerinde köklerinden hızla akmalarıdır.

Orkide saksısı nasıl olmalı hakkında bilgiler

Orkide saksısı nasıl olmalı

orkide saksısı

 Bir seradan veya bahçe merkezinden bir orkide satın aldığınızda, genellikle birkaç drenaj deliğine sahip şeffaf plastik kaplarda satılırlar. Bu şeffaf plastik kaplar, dekoratif sırlı saksıların içine konulabilir ve tamamen satılabilir veya dekoratif kaplar ek parça olarak ayrıca satılabilir. Dekoratif kaplar tamamen estetiktir, genellikle uygun drenajdan yoksundur ve gerçekten gerekli değildir. Aslında, uygun drenaj delikleri olmayan dekoratif saksılar, çoğu zaman orkidelerde aşırı sulamaya ve kök hastalıklarına yol açabilir. Bunun yanında seramik saksılar için kullanılan bazı sırlarda bulunan kimyasallar hassas orkidelerin köklerine çok zararlı olabilmektedir. Şeffaf plastik kap, orkideler ve orkide yetiştiricileri için bazı faydalara sahiptir.

Şeffaf plastik kaplar, dekoratif kapları farklı tatillere veya oda dekorlarına karşılık gelecek şekilde kolayca değiştirmemizi sağlayabilir. Bununla birlikte, bu şeffaf plastik saksıları dekoratif saksılara yerleştirirseniz, uygun drenajı sağlamak için sulama sırasında bunları çıkarmak iyi bir fikirdir. Şeffaf plastik saksılar ayrıca orkide bitkilerimizin köklerini zararlılara, hastalıklara veya aşırı kalabalıklara karşı kolayca incelememizi sağlar.

Dekoratif saksıların dışında bırakıldığında, şeffaf plastik kaplar orkide köklerinin, tıpkı bir ağacın yanında büyüyen doğada olduğu gibi güneş ışığını emmesine izin verir. Bu, köklerin fotosentez yapabileceği ve bitkiye enerji ekleyebileceği anlamına gelir.

Orkide Saksısı ne kadar iyi olursa, Köklerin ve toprağın çürüme ihtimali azalarak, orkidenin ömrü uzar

 Orkide Bitkileri İçin Özel saksılar Var mı?

Orkidelerin özel saksılara ihtiyacı var mı? Orkide satan birçok sera veya bahçe merkezi, orkideler için özel saksılar da satacaktır. Orkide bitkileri için olan bu özel kaplar, köklere daha iyi drenaj ve hava akışı sağlamak için genellikle yanlarda çıtalara veya kesik şekillere sahiptir.

Çıtalı ahşap kutular da orkide kabı olarak satılmaktadır. Ancak, orkide bitkileri için özel kaplara bir servet harcamanıza gerek yok. İyi drenajı olan herhangi bir saksı bir orkide bitkisini barındırabilir. Kaplarda orkide yetiştirirken, 4-12 drenaj deliği olan saksıları seçtiğinizden emin olun. Orkidelerin çoğu sığ çömelme saksılarını tercih eder, çünkü kökleri derin saksılarda tutulan tüm nemi sevmez ve kökleri aşağıya değil yayılırken derinliğe ihtiyaç duymazlar.

 Derin bir saksı kullanırken , orkide köklerinin asla kullanmayacağı gereksiz saksı ortamından biraz tasarruf etmek ve aynı zamanda drenajı iyileştirmek için saksının altına lav taşı veya paketleme fıstığı yerleştirin . Ayrıca, her 1-2 yılda bir orkide saksı değiştirirken , yalnızca önceki saksıdan yaklaşık bir inç daha geniş bir saksı seçin; daha derin olması gerekmez, sadece daha geniş.

orkide toprak değişimi

orkide toprak değişimi

Orkide Saksı Çeşitleri Orkide için farklı saksıların artıları ve eksileri aşağıdadır:

Plastik saksılar – Plastik kaplar , saksı karışımında daha fazla nem tutar. Ayrıca, daha soğuk iklimlerde köklerin daha sıcak tutulmasına yardımcı olabilirler. Plastik kaplar çok hafiftir ve yüksek, ağır bitkilerle kolayca devrilebilir.

Kil veya seramik saksılar – Kil kaplar daha ağırdır ve daha az devrilme sağlar.

 Orkide köklerini sıcak iklimlerde daha serin tutmaya da yardımcı olabilirler. Birçok kil veya pişmiş toprak kapta yalnızca bir drenaj deliği bulunur, ancak kil nefes alır ve suyun daha hızlı buharlaşmasına izin verir; bu nedenle daha sık sulamanız gerekebilir. Ahşap Çıtalı Kaplar veya Sepetler – Kullandığınız saksı ortamına bağlı olarak, tahta çıtalı saksı veya sepetlerdeki çıtalardan dökülebilir, bu nedenle onları yosun tabakalarıyla sıralamak isteyebilirsiniz. Ahşap çıtalı kaplar veya sepetler köklere çok fazla drenaj ve hava akışı sağlar, bu nedenle onları sık sık sulamanız gerekebilir. Orkide yetiştiricilerinin değerli orkide bitkilerini sergilemelerinin bir başka yolu da onları dalgaların karaya attığı odun veya gerçek ağaçlara monte etmektir.

Orkide için 10-12 cm civarında küçük saksılar uygundur. Saksılarını daha çok şeffaf tercih etmek gerekir.
1-2 yılda bir orkide saksısı değiştirmeliyiz.
Önceki saksıdan yaklaşık bir inç daha geniş bir saksı seçin; daha derin olması gerekmez, sadece daha geniş.
Yorumlar
  1. 29 Ekim 2021
    • 17 Şubat 2022

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.