Orkidenin yeni dal vermesi için ne yapılmalıdır?

15Phalaenopsis orkidelerini satın almak ucuzdur ve çiçekleri haftalarca dayanır. Çiçekler nihayet solduğunda, bitkinizi atmak cazip geliyor, ancak birkaç basit numara ile orkide çiçeğinizi sadece birkaç ay içinde değil, uzun yıllar içinde yeniden yapmak mümkündür. Orkidenin yeni dal vermesi için ne yapmalı sorusunun yanıtları için okumaya devam edin.

Köklerinin ezilmeyeceği büyüklükte yeni bir saksı seçebilirsiniz. Ancak çok büyük seçmemeye de özen göstermelisiniz.

İşte orkidenizin tekrar çiçek açması için bazı basit adımlar.

• Çiçekler düşene kadar bekle
• Orkideniz çiçek açtıktan sonra, çiçeklerin çoğunun düştüğü bir çiçek başağı ile kalacaksınız. Tabana doğru kesmek için cazip olmayın.
• Sapı en yakın tomurcuğa kadar kesin
• Bunun yerine, tüm çiçekler düştüğünde, sapı görünür bir eklemin (düğüm) hemen üzerine gelecek şekilde kesin. Bu, önümüzdeki birkaç ay içinde başka bir çiçek sapının üretimini teşvik edecektir.
• Alternatif olarak, harcanan çiçek başaklarını tabana doğru kesin
• Sürgün görünmezse ve orijinal gövde saman rengine dönerse, tabandan çıkarın. Bitki sonunda yeni, güçlü bir çiçek dikeni üretmelidir.

Tohumdan ekilen orkidelerin çiçek vermesi bazen 5 yıl kadar sürebilir.

Orkidenin yeni dal vermesi için su çok önemli

Orkidenin yeni dal vermesi için ne yapmalı

Orkidenin yeni dal vermesi için ne yapmalı

Orkidenin kökten yavru vermesi nadir görülür ama eğer yeni yapraklar çıkardığı orta kısım bozulursa, o zaman kökten birden çok yavru oluşturur.

Orkidelerin ölmesinin en yaygın nedeni aşırı sulanmadır. Güve orkidenizin şeffaf bir saksısı varsa, köklerine bakın. Yeşillerse su vermeyin – gümüşi görünene kadar bekleyin. Suyun tencerenin dibinden dışarı akmasına izin verin – bitkinin suda durmasına izin vermeyin.

Onu sıcak, parlak bir yere koyun

Orkideler parlak ancak dolaylı ışığı sever – çok fazla doğrudan güneş ışığı yaprakları kavurur. Pencereye yakın ve doğuya veya batıya bakan bir nokta idealdir. Orkideler yüksek nemi takdir eder, böylece bitkinizi nemli çakıl taşlarından oluşan bir tepsi üzerinde dikebilirsiniz – kökler atmosferdeki nemi emer.

 

Hala çiçek yok mu?

  • Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:
  • Işık eksikliği
  • Yetersiz yiyecek
  • Sıcaklık dalgalanmaları
  • Bitki saksıya ihtiyaç duyabilir
orkide anlamı

Orkidenin yeni dal vermesi için ne yapılmalıdır?

Bir Orkidenin Çiçek Açmamasının Ortak Nedenleri ve Nasıl Onarılır

  • Yeterli Işık Almamak

Yetersiz ışık, orkidelerin çiçek açmayı veya yeniden çiçek açmayı reddetmelerinin bir numaralı nedenidir. Dendrobium, cattleya ve cymbidium orkideleri , parlak koşulları seven, ancak doğrudan güneşi sevmeyen üç popüler çeşittir. Orkideniz evin veya ofisin loş sınırlarını asla terk etmezse, çiçek elde etmek için büyüyen bir ışığa ihtiyacınız olabilir.

Çok Fazla Işık Almak

Orkidenizi tam güneşe yerleştirdiyseniz, güneşte yanmış yapraklar gibi şiddetli semptomlar fark edebilirsiniz, ancak aşırı miktarda yapay ışık bile çiçeklenmeyi bastırabilir. 1 Daha düşük akşam sıcaklıklarına ek olarak, sonbaharın kısalan günleri bir orkidenin tomurcuk oluşturması için sinyal verebilir. Orkidenizi ışıkların 24 saat açık kaldığı bir odada tutuyorsanız , orkideniz bu önemli doğal ipucunu kaçırır. Yapay ışıklar kullanıyorsanız, doğal gün ışığı ve karanlık döngüsünü simüle etmek için bir zamanlayıcı kullanın.

Orkidenin yeni dal vermesi ve Değişen Sıcaklık

Tropikal bir bitki olarak orkidenizin sıcak havayı tercih ettiğinin farkında olabilirsiniz. 2 Orkide çiçeklenmeyi tetiklemek için bir sıcaklık farklılığı yaşamalıdır. Mümkünse, orkidelerin çiçeklenme mevsiminin başında iki hafta boyunca orkidelerinizi gündüz sıcaklıklarından 10 derece daha düşük gece sıcaklıklarına maruz bırakın.

Uygun Beslenme / Gübre Gerekiyor

Orkidelerin ağır besleyiciler olmadığı doğru olsa da, steril inorganik saksı karışımında yaşayan bir orkide en iyi performansını sergilemek için besin desteğine ihtiyaç duyabilir. Orkideler için en iyi gübre türü, zengin bahçe topraklarında yaygın olarak görülen mikroorganizma aktivitesinin yokluğunda bile azot sağlayan üre içermeyen bir gübredir.

Köklerin Dikkat Edilmesi / Tekrar Kullanılması Gerekiyor

Saksı değişimi, orkide yetiştiricileri için zor bir iştir. Orkide ortamınız bozulmaya başladığında, kökler yeterli oksijen eksikliğinden boğulabilir. Bununla birlikte, bazı orkideler kök bölgelerinin bozulmasına kızar ve saksı değiştirdikten sonra altı aydan bir yıla kadar çiçek açmayı reddeder. Yine de, diğer orkideler köklere bağlı olmayı tercih ederler ve sadece saksıları tarafından boğulmanın eşiğinde göründükleri zaman çiçek açarlar.

Orkidenizin saksı değiştirilmesinin gerekip gerekmediğini belirlemek için , yaprakları değil kök sistemini değerlendirin. İyi tıknaz orkide ortamı bile zamanla bozulur ve bu da bitki köklerine hayat veren hava sirkülasyonunu engelleyebilir. Kökler kahverengi görünüyorsa veya ekim materyali yoğunluğu bakımından bahçe toprağına benziyorsa, saksı değiştirme zamanı gelmiştir. Bir veya iki kök saksının kenarından sürünüyorsa, çiçeklenme gücünü korumak için orkide bitkisini saklamanın veya hatta bölmenin zamanı gelmiş olabilir.

Orkidenin yeni dal vermesi için ne yapmalı

Orkidenin yeni dal vermesi için ne yapmalı

Aşırı sulama

Orkidenize çok fazla su veriyorsanız, çiçek açamama, hızlı düşüşün ve bitki ölümünün habercisi olabilir. 3 Çok fazla su alan çiçek açmak üzere olan orkideler tomurcuklarını dökebilir. Çoğu orkidenin sulama arasında kuruması gerekir ve orkidelerinizin ayaklarının ıslak olmasına asla izin vermemelisiniz (kök bölgesinde su ile doymuş toprak). Özel orkide yetiştirme ortamı ile doğru türden saksıda büyüyen orkideler nadiren aşırı sulamadan muzdariptir. Sulama programınızı bitkinizin saksı ortamına, saksı boyutuna ve ortamına göre düzenleyin. Eğer kökler kahverengi dönüyor , çok fazla sulama ediyoruz. Kırışık yapraklar çok az veya çok fazla su belirtisi olabilir.

Köklerinin ezilmeyeceği büyüklükte yeni bir saksı seçebilirsiniz. Ancak çok büyük seçmemeye de özen göstermelisiniz.
Orkidelerin ölmesinin en yaygın nedeni aşırı sulanmadır. Güve orkidenizin şeffaf bir saksısı varsa, köklerine bakın. Yeşillerse su vermeyin - gümüşi görünene kadar bekleyin. Suyun tencerenin dibinden dışarı akmasına izin verin - bitkinin suda durmasına izin vermeyin.
Mümkünse, orkidelerin çiçeklenme mevsiminin başında iki hafta boyunca orkidelerinizi gündüz sıcaklıklarından 10 derece daha düşük gece sıcaklıklarına maruz bırakın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.