Orkide kökleri çürüdü ne yapmalıyım

Orkidem öldü mü ya da orkide kökleri çürüdü ne yapmalıyım?” Diye sormanın zamanı değil. Yaşam mevsimi (bahar) neredeyse geldi. Orkidenizin geri gelmesini bekliyorsanız, bu dört işareti göstermediği sürece büyük olasılıkla olacaktır.

Orkideyi saksısıyla beraber su dolu bir kapta bekleterek sulama yapmak kökleri çürütebilir.

Orkide çiçekleri, bitkiniz çiçek açmayı bitirdiğinde güzeldir. Ancak yılın bu zamanında orkidenizin dinleniyor mu yoksa ölü mü olduğunu söylemek zor olabilir . Orkideler bitkiler için bakımı kolay olsa da, size değiştirme zamanının geldiğini söylemenin yolları vardır.

İşte aramanız gereken dört işaret.

Orkide Çiçeği Öldü mü?

orkide kökleri çürüdü

orkide kökleri çürüdü

Sağlıklı kökler sağlıklı bir orkide çiçeği demektir. Bir orkidenin köklerinin olmaması garip görünse de, orkideniz aşırı sulandığında bu gerçekleşebilir.

Aşırı sulama, kök çürümesine yol açabilir, bu da yeterince şiddetliyse orkide bitkinizin köklerinin çoğuna veya tamamına zarar verebilir.

Kök çürümesi, köklerin kahverengi ve peltemsi görünmesine neden olur ve besinler bitkiye kök sistemi yoluyla verildiğinden, kökü olmaması neredeyse kesinlikle bir bitki için ölüm cezasıdır. Orkide köklerinizi incelerken sağlıklı orkide köklerinin dolgun, yeşil ve sağlam olması gerektiğini unutmayın.

Çoğu kök çürüklüğü vakası düzeltilebilir olsa da, kök çürüklüğünüz bitkinin tüm köklerinin kahverengiye dönmesine neden olacak kadar genişse ve sağlıklı yeşil alan kalmadıysa, bitkiyi atmanın zamanı gelmiş olabilir. Bitkinizin köklerinin kurtarılamaz olduğunun bir başka işareti de, kökleri ve yaprakları birbirine bağlayan alanın peltemsi olmasıdır.

Taç Çürük:

Fabrikanızın merkezini kontrol edin. Renksiz mi yoksa kahverengi mi? Yoksa yapraklarının tabanı solmuş ve peltemsi mi görünüyor? Eğer öyleyse, bir taç çürümesine sahip olabilirsiniz. Doğada, Phalaenopsis orkideleri hareketli havaya maruz kalır ve ev dekorasyonu için saksılara yerleştirildikleri için taç ve kök çürümesine daha duyarlıdırlar.

Çürük hızla yayılabilir ve bitkinizin yaprakları sararana veya siyaha dönene kadar bitkinizin bundan muzdarip olduğunu fark etmemek mümkündür.

Orkide kökleri çürüdü Canlı Tomurcuklar Üretmiyor

Tomurcuk patlaması, Phalaenopsis orkideleri için yaygın bir rahatsızlıktır. Çiçek tomurcuklarının başka türlü sağlıklı görünen bir bitkiden solmasına ve düşmesine neden olur. Ve tomurcuk patlamasının ardında birkaç neden olsa da, bazen bir orkide genetik bir mutasyona sahiptir ve yaşayabilir çiçek açamaz.

Şiddetli Mealybug (böcek) İstilasına Sahiptir

Mealybugs, bir orkide ile beslenen can sıkıcı zararlılardır. Sürtünme alkolü, böcek ilaçları veya bahçe sabunu kullanılarak bir istila ortadan kaldırılabilse de, istilanın çok şiddetli olduğu zamanlar bitkinin yok edilmesi gerekir. Sağlıksız görünen yapraklar, tomurcuklar veya saplar gibi düşüş belirtileri fark ederseniz ve enfeksiyonu kontrol edemez veya ortadan kaldıramazsanız, bitkiyi atmayı düşünmelisiniz.

Neyse ki, Phalaenopsis orkideleri çeşitli rahatsızlıklara dayanabilir ve yine de güzel görünebilir. Ancak yukarıdaki işaretlerden herhangi birini fark ederseniz veya orkidenizin bir istila veya çürüme vakasından kurtulamadığını fark ederseniz, onu yeni, sağlıklı bir orkide ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz .

Aşırı sulama, kök çürümesine yol açabilir, bu da yeterince şiddetliyse orkide bitkinizin köklerinin çoğuna veya tamamına zarar verebilir.
Çoğu kök çürüklüğü vakası düzeltilebilir olsa da, kök çürüklüğünüz bitkinin tüm köklerinin kahverengiye dönmesine neden olacak kadar genişse ve sağlıklı yeşil alan kalmadıysa, bitkiyi atmanın zamanı gelmiş olabilir.
Mealybugs, bir orkide ile beslenen can sıkıcı zararlılardır. Sürtünme alkolü, böcek ilaçları veya bahçe sabunu kullanılarak bir istila ortadan kaldırılabilse de, istilanın çok şiddetli olduğu zamanlar bitkinin yok edilmesi gerekir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.