orkide toprağı nasıl değiştirilir detaylar burada

Orkide ile özel hobi alanında bir zamanlar seralarda , ancak ortalama bahçıvanın evinde daha yaygın hale ediyoruz. Doğru koşulları bulduğunuz sürece büyümeleri nispeten kolaydır, ancak hemen hemen her yetiştirici, bir orkide saksı değişimi düşüncesine kapılır. Orkideler diğer ev bitkileri gibi büyümez; Bir tencereye kök atmak yerine, ağaç kabuğu, odun kömürü ve yosun gibi gevşek malzemelerden oluşan bir kapta bulunurlar. Peki orkide toprağı nasıl değiştirilir? Tüm bunları haydi şimdi birlikte öğrenelim.

orkide toprak değişimi

orkide toprağı nasıl değiştirilir

orkide toprağı nasıl değiştirilir

Bitkileri için en titiz zaman olabilir çünkü hastalıklara karşı hassastırlar ve kökleri açığa çıkarırsınız, ancak biraz dikkatlice, orkide bitkilerini harika sonuçlarla saklayabilirsiniz.

Başarıyı sağlamak için orkidelerin ne zaman saklanacağı önemlidir. Orkidenizin saksı değişimine ihtiyacı olup olmadığını anlamanın iki ana yolu vardır. İlk olarak, kabından dışarı çıkıyorsa, kaptaki boşluklar arasında beyaz köklerin çıktığını görebilirsiniz. Bu, bitkinizin evinin dışına çıktığının kesin bir işaretidir. Orkide saksı değiştirmenin diğer nedeni, saksı ortamının parçalanmaya başladığı zamandır. Orkideler çok tıknaz bir ortamda büyür ve daha küçük parçalara ayrıldığında, aynı zamanda süzülmez. Orkidelerinizin köklerine ihtiyaç duydukları havayı vermek için ortamı değiştirin. Orkidelerin ne zaman saklanacağını bilmenin diğer yarısı, bitki için en iyi olan yılın zamanını seçmektir. Eğer bir varsa cattelya üreten veya başka orkide pseudobulbs sağ çiçekli sonra repot ve kökler büyümeye başlar önce. Diğer tüm orkideler için, onları istediğiniz zaman saklayabilirsiniz, ancak bitkiyi çiçekte iken rahatsız etmek genellikle iyi bir fikir değildir.

Orkidenin toprağı diğer bitki topraklarından ayrıdır ve ağaç kabuklarına benzemektedir.

Orkide Nasıl Bakılır?

Bir öncekinden bir veya iki inç (2-3 cm.) Daha büyük olan yeni bir saksı seçin. Özel orkide yetiştiricilerinin, köklerdeki hava sirkülasyonunu artırmak için yüzeyin her tarafında delikler vardır, ancak geleneksel bir pişmiş toprak saksı da kullanabilirsiniz. Orkide saksı karışımınızı büyük bir kaseye koyun ve üzerine kaynar su koyun . Suyun oda sıcaklığına soğumasına izin verin, ardından saksı karışımını boşaltın. Bir orkidenin nasıl saklanacağı hakkında öğrenilmesi gereken en önemli şeylerden biri, bakteri ve mikroplar söz konusu olduğunda çok hassas olmalarıdır. 1/2 su bardağı (120 ml) ev tipi çamaşır suyu ve 1 galon (4 L) su çözeltisi hazırlayın. Ekiciyi ve kullandığınız herhangi bir alete batırın.

Devam etmeden önce ellerinizi yıkayın. Saksıyı bitkiden yavaşça çekip köklerini yıkayın. Kahverengi veya çürüyen kökleri kesmek için keskin bir makas kullanın. Yeni ekiciyi ıslatılmış saksı ortamıyla doldurun ve bitkiyi, tabanı besiyerinin tam üstüne gelecek şekilde yerleştirin. Ekim ortamı parçalarını köklerin arasına itmeye yardımcı olması için bir çubuk kullanın. Orkide, yeni kökler görünmeye başlayana kadar en az bir hafta buğulu tutun. Bir orkideyi yeniden yerleştirmek korkutucu olmak zorunda değildir. Sevgili bitkinizin gelişmesi için zamanlamaya dikkat edin ve uygun yetiştirme koşullarını sağlayın.

 

 

İstediğiniz zaman saksı değişimi yapabilirsiniz, ancak bitkiyi çiçekte iken rahatsız etmek genellikle iyi bir fikir değildir.
Orkidelerinizin köklerine ihtiyaç duydukları havayı vermek için ortamı değiştirin. Orkidelerin ne zaman saklanacağını bilmenin diğer yarısı, bitki için en iyi olan yılın zamanını seçmektir.
İlk olarak, kabından dışarı çıkıyorsa, kaptaki boşluklar arasında beyaz köklerin çıktığını görebilirsiniz. Orkide saksı değiştirmenin diğer nedeni, saksı ortamının parçalanmaya başladığı zamandır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.